Koronavirüsünden Korunmak İçin Hangi Takviyeler Kullanılmalıdır?

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için besin takviyeleriyle beraber dengeli ve düzenli beslenmek şarttır. Bu tür takviyeler diyetisyen veya doktor önerisiyle tercih edilmelidir. Bilinçsizce kullanım yarardan çok zarara sebep olabilir. Kullanılan ilaçlar ve alınan takviyeler birbirlerini olumsuz etkileyebilir. Koronavirüsünden korunmak için bu süreçte bağışıklık sistemimizi desteklemek için önerilen takviyeler ise şunlardır ;

Multivitaminler :

Multivitaminler piyasada çok fazla çeşitte bulunmaktadır. Alırken dikkat etmemiz gereken noktalar ürün içeriği, günlük gereksinimi ne kadar karşıladığı, içeriğindeki maddelerin formu, onay alınan kurumlar, marka güvencesi ve fiyat skalasıdır.

Çinko : Çinko diyette eser mineraldir ve bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklığı artırır. Kadınların yaklaşık günlük olarak  8 , erkeklerin ise 10 mg çinko alması gerekmektedir.

Ginseng : Ginseng antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Genel olarak günlük 1-2 gram ham ginseng kökü veya 200-400 mg özü önerilir. Daha düşük dozlarla başlamak ve zamanla artırmak en iyisidir. Emilimi arttırmak ve tam faydasından yararlanabilmek için yemeklerden önce tüketilmelidir. İthal Kore ginsengi dünyanın en iyi ginsengi kaynağı olarak kabul edilmektedir.

Zerdeçal: Zerdeçaldaki ana biyoaktif madde olan curcumin, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Biyoyararlanımının yüksek olması için karabiber ile beraber tüketilmesi etkili sonuçlar yaratabilmektedir. Bu yüzden zerdeçal karabiber ile kullanıldığında vücut daha iyi emilim sağlar.Günde 1 tatlı kaşığı tüketim önerilir.

Ekinezya: ekinezya grip gelişme olasılığını  azaltır  ve hastalık sonrası iyileşme süresini kısaltır. İki çay kaşığı kurutulmuş Ekinezya 200 ml kaynamış su ile hazırlanıp günlük olarak tüketilebilir. Bağışıklık sistemini sağlıklı tutmak için günde iki ila üç porsiyon önerilir.

KARA MÜRVER

Mürver, içeriğinde tehlikeli olabilecek bileşimlerden dolayı çiğ olarak tüketilemez. Tüketilmesi için ısıl işlemden geçmesi, kaynatılması, çayının yapılması ya da şurubunun hazırlanması gerekir. Genellikle zerdeçalzencefil ve bal ile birlikte şurup olarak tüketilmektedir. Kara mürver bitkisi yaklaşık 10 dakika kaynamış su içerisine atılıp kapağı kapalı bir şekilde 10 dk demledikten sonra tüketilebilir.

Probiyotikler Bağırsak mikrobiyotasının sağlıklı olması kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirici etki gösterir. Bu sebeple diyetisyen veya doktor önerisiyle uygun probiyotik kullanımı önerilir.

Diyabetli Hastalarda Özel Tedbirler

Diyabetli kişilerin iyi bir glisemik kontrolü sürdürmeleri enfeksiyon riskini ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Bu süreçte kan şekeri seviyelerinin daha sık izlenmesi gereklidir. İyi glisemik kontrol, pnömoni olasılığını da azaltır.

Beslenmeye dikkat etmek ve yeterli protein alımı diabet hastalarında önemlidir. Herhangi bir mineral ve vitamin eksikliği varsa giderilmesi gerekir.

Egzersizin koronavirüsünden korunmada bağışıklığı geliştirdiği gösterilmiştir, ancak dikkatli olmak ve spor salonu veya yüzme havuzları gibi kalabalık yerlerden kaçınmak gereklidir.